Négyszáz évvel ezelőtt, 1616. április 23-án halt meg a világirodalom egyik legnagyobb zsenije, William Shakespeare.
Az utókor sokat kiderített „az avoni hattyúról”, avagy „a Bárdról”, ahogy az angolok hódolattal emlegetik – de nem eleget. És van olyan adat is, ami biztosnak látszik, de a nagyközönség körében még nem terjedt e. Íme, hét dolog, amit senki sem tud Shakespeare-ről – vagy legalábbis, amit kevesen tudnak.
- Igazából még azt sem tudjuk biztosan, hogy hívták. Pontosabban: hogyan írta a nevét. Nyolcvanféle korabeli említése, aláírása ismeretes a „Shakspere”-től a „Shaxbeard”-ig, de a „Shakespeare” változat nem található meg közöttük.
- Ez nem is csoda, mert a családból valószínűleg csak ő tudott írni. Az apja és a felesége biztosan, a gyermekei valószínűleg nem.
- Még azt sem tudjuk, pontosan mikor született. A stratfordi anyakönyvből kiderül, hogy 1564. április 26-án volt a keresztelője, ebből arra szokás következtetni, hogy a születésnapja április 23. volt, de nem biztos.
- Köztudomású, hogy a feleségét Anne Hathaway-nek hívták, és az is, hogy nyolc évvel idősebb volt Shakespeare-nél. Arról viszont kevesen tudnak, hogy hét évvel túlélte férjét.
- Shakespeare-nek nincsenek egyenes ági leszármazottai. Három gyermeke született: 1583-ban Susanna, 1585-ben pedig Hamnet és Judith (ikrek). Susanna egy lányt hozott a világra, Elizabethet, aki kétszer ment férjhez, de mindkét házassága gyermektelen volt. Judith három fiút szült, de az első, akinek a keresztneve volt Shakespeare, hat hónaposan meghalt. A másik kettő felserdült ugyan, de fiatalon – 21, illetve 19 évesen – távozott, mielőtt megnősülhetett volna. Hamnet 12 éves kora előtt hunyt el, 1596-ban.
- Mindenki ismeri - az általunk is posztolt - bajuszos, oldalt hosszú hajú, homlokán kopaszodó Shakespeare portréját – de nem száz százalékig biztos, hogy ilyen volt a valóságban. Egyetlen olyan rajz vagy festmény sem maradt fenn, amely életében készült róla. Az a metszet, amely összes akkor ismert darabját magában foglaló 1623-as kiadás, az úgynevezett Első Fólió címlapját díszíti, bizonyos Martin Droeshout műve. Ő azonban tizenöt éves volt, amikor Shakespeare meghalt (és 13, amikor a visszavonult Shakespeare valószínűleg utoljára járt Londonban). Mindenesetre feltételezik, hogy a metszet egy korabeli festmény alapján készült.
- Shakespeare művészi zsenialitása igen jó üzleti érzékkel társult. Részvényei voltak mind a téli, mind a nyári színházban, ahol társulata játszott, mely utóbbinak szintén résztulajdonosa volt. Így bőven részesedhetett a saját darabjai bevételéből. (A szerzői jog fogalmát akkor még nem ismerték.) Jó kapcsolat fűzte az udvarhoz, így a társulatot előbb a Lordkamarás Embereinek, aztán egyenesen a Király Embereinek hívták. Szülővárosában, Stratford-upon-Avonban megvette a második legnagyobb házat és ezenkívül egy nyaralófélét is, volt szántóföldje, Londonban pedig a városfalba épített „kapuháza”.