Ruttkai Latinovits halála után minden nap meggyújtott egy gyertyát szerelme emlékére
Legendás szerelem volt az övék egy bulvár sajtó nélküli korban. Róluk mégis egy ország tudott mindent, vagy legalább is azt hitte, hogy tud.
Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán 16 éven át lángoló szerelme Miskolcon kezdődött, 1960 novemberében. A Miskolci Színházban premierre készültek. Pavel Kohout Ilyen nagy szerelem című darabjának női főszerepére az ünnepelt fővárosi színésznőt, az akkor 33 éves Ruttkai Évát kérték fel vendégszerepelni, darabbeli partnerét pedig egy pályakezdő, de ígéretes tehetségű fiú, az alig 29 esztendős Latinovits Zoltán játszotta.
Azt mondják, az ifjú színész tartott az ünnepelt dívával való közös munkától. Ruttkai később úgy nyilatkozott első találkozásukról: amikor először belenézett Latinovits szemébe, mintha tükörbe nézett volna.
„Az élet tud olyan lenni, mint a mese. De annak ára van. Nem lehetsz latolgató, meg fukar. Fél hétkor néztünk a miskolci tükörbe, és attól kezdve minden premier napján fél hétkor virágcsokrot kaptam tőle olyan gyönyörűséges sorok kíséretében, amelyektől megemelkedik, aki kapja.”
Szerelem volt első látásra, de a színésznő eleinte önmagának sem merte beismerni ezt. Hiszen ő akkor még egy másik álompár tagja volt: a színészóriás, Gábor Miklós felesége és egy kislány édesanyja. Három évig tartott ez az önámítás. Végül 1963-ban jelentette be Ruttkai, hogy szerelmes és békében elvált Gábor Miklóstól. Szigethy Gábor, színháztörténész, rendező a színésznő vejeként 12 évet töltött Ruttkai Éva közelében.
Szerinte Ruttkai és Latinovits szerelme Rómeó és Júliaként teljesedett ki. Ekkor érezte úgy a színésznő, hogy az új, elsöprő szerelemért megéri nehéz áldozatot hozni.
Tizenhat év adatott meg ebből a szerelemből. Ami olykor igazi héjanász volt. „Téptük egymást, de mi értettük egymást a legjobban. Amit én csináltam, senki nem tudta úgy szeretni, mint ő.”– vallotta kapcsolatukról később Ruttkai Éva.
Gyermekük nem született, közös kutyájukat, Bagót szerették úgy, mintha a fiuk lett volna. A tizenhat esztendő alatt megéltek mennyet-poklot. Latinovits nehéz ember volt, akit olykor feneketlen mélységekbe taszított a depresszió. Latinovitsot 1976. június 4-én, Balatonszemesen, néhány nappal azután, hogy kijött a pszichiátriáról elütötte a vonat. A korszak információs vákuumában azonnal pletykák és legendák születtek. József Attila verseinek legavatottabb tolmácsolója lélekben eggyé vált a költővel… József Attila Szemesen, Latinovits Szárszón…
Anyám nem tudta hinni, elfogadni, hogy Latinovits Zoltán öngyilkos lett. Úgy tudjuk, nyugtatók hatása alatt állt, s ahogy gyermekkorában gyakran tette, fel akart ugrani a vagonra, hogy azzal menjen az állomásig. Ezúttal azonban elvétette. Bizonyított, hogy a negyedik és ötödik kocsi között próbálkozott. Aki véget akar vetni életének, általában a vonat elé ugrik – nyilatkozta Gábor Júlia, a színésznő lánya. – Cserhalmi Györgynek aznap írt leveléből bizakodó ember szavai sugároznak. Szervezte mindennapos dolgait, telefonált fellépéseivel kapcsolatban, ügyintézett. Amit eddig kiderítettünk, mindaz azt bizonyítja, hogy baleset történt. Kizártnak tartjuk, hogy öngyilkos lett.
A színésznő, bár tíz évvel túlélte Latinovitsot, de már nem volt ugyanaz az ember. Sziporkázó életöröme elhagyta azon a napon, amikor a baleset történt. Ruttkai minden nap gyertyát gyújtott Latinovits emlékére, a gyufaszálakat mind összegyűjtötte. Lakásában volt egy óra, ami azontúl mindig fél hetet mutatott: őrizve megismerkedésük pillanatát.
Liam Neeson és Natasha Richardson szerelme és házassága egyszer került az amerikai bulvárlapok címoldalára. Amikor tragikus véget ért.
A két remek színész életében nem voltak botrányok. A színpadon találkoztak és szerettek egymásba.
Liam Neeson (63) Oscar-díjra jelölt észak-ír színész jól ismert a filmrajongók körében. Egyik legismertebb szerepe Oscar Schindler a Schindler listája című filmben. Az angol Natasha Richardson legendás színész dinasztia tagja. Édesanyja Vanessa Redgrave Oscar-díjas színésznő, édesapja szintén híres rendező. De Natasha nagyapja, nagynénje, nagybátyja, húga és unokahúga is színészként váltak ismertté. Natasha karrierje az 1980-as évek közepén kezdett felfelé ívelni. A filmeknél a színpad jobban vonzotta, alakításait többször díjazták. 1990-ben feleségül ment Robert Fox producerhez.
A színésznő egy színpadi szerepe kapcsán találkozott Liam Neesonnal és azonnal egymásba szerettek. Natasha hamarosan elvált és 1994 nyarán házasságot kötöttek. Az ír színész akkor már régóta az USA-ban élt és Natasha is felvette az amerikai állampolgárságot. Szép sorban jöttek a gyerekek: Michael 1995-ben, Daniel 1996-ban született. Házasságukról nem jelentek meg szaftos pletykák, pedig munkájukat nem adták fel. Liam gyakran forgatott, Natasha kevesebbet állt a felvevőgépek előtt, de sorra aratta színházi sikereit. Védték a magánéletüket. Viszonylag sok időt töltöttek egymástól távol. Olykor ezer mérföldet utaztak mindketten, hogy valahol félúton együtt tölthessenek néhány órát vagy napot. Különösen örültek a Michael Apted rendezte, Nell, a remetelány című filmdrámának, amelynek hősnője (Jodie Foster) a civilizációtól távol, egy erdőben nevelkedett. Nellt egy pszichológus pár próbálja visszavezetni az emberek közé. A párt Natasha és Liam Neeson alakították.
Liam Neeson és Natasha Richardson 15 éves, boldog házasságának egy tragikus síbaleset vetett véget. A sztárcsalád ekkor is félúton találkozott. Liam Kanadában forgatott, Natasha és a fiúk Mont Tremblant-ba utaztak, hogy a síparadicsomban együtt legyen a család. Natasha 2009 március 16-án bekövetkezett síbalesete teljesen ártatlannak tűnt, elesett és beütötte a fejét. De felállt, beszélt, nevetett, sőt még egy papírt is aláírt, hogy nincs szüksége orvosi segítségre. A hotelben azonban rosszul lett és kómába esett. Állapota kritikussá vált, egy napon belül három kórházat járt meg Kanadától New York-ig. Két nappal később a Lenox Hill Kórházban agyhalottnak nyilvánították. A család összegyűlt Natasha ágya körül, hogy elbúcsúzzanak tőle. Ott volt az édesanyja, Vanessa Redgrave és az asszony első férje Robert Fox is. Liam Neeson és gyerekei a Kanadában viselt síruhákban álltak az asszony ágya mellett, még átöltözni sem volt idejük. Liam azt nyilatkozta később, hogy olyan volt az egész, mint egy hatásvadász filmjelenet. Fel sem fogta, hogy ez az ő életük tragikus filmje. A baleset után két nappal, 2009. március 18-án Natasha Richardsont lekapcsolták a gépekről. 45 éves volt. Szervdonorként három embernek adott esélyt az életre.
Liam Neesont nagyon megviselte imádott felesége halála, két évvel később mégis fotók jelentek meg a sajtóban Liamról egy szőke nő oldalán, aki megszólalásig hasonlít Natashara. A 2011-es fotón boldognak látszanak, de nem házasodtak össze. Tavaly egy magazinnak nyilatkozva Neeson azt mondta: még ma is arra vár, hogy Natasha egyszer belépjen az ajtón.
Zárai Márta azonnal tudta, ő Vámosi Jánosné lesz
Csak úgy emlegették őket, a Zárai Vámosi. Sok rajongójuknak, ha megkérdezték tőlük, mi a legendás táncdal énekes pár keresztneve, gondolkodniuk kellett rajta. Zárai Márta és Vámosi János csaknem fél évszázadon át alkottak egy párt. Sírig tartó szerelmük eggyé kovácsolta őket.
Záray Márta (1926. augusztus 28. – 2001. március 31.) Tatabányán, a „nyolcasi” félsoron, bányászcsaládba született. Szülővárosának később a Tatabányai lány című dalban állított emléket. Eredetileg színésznek készült, 1946-ban szerzett diplomát. Négy évvel később az Emke kávéházba szerződött énekesnőként, ott ismerte meg Vámosi Jánost. Vámosi 1925-ben született Bicskén. A háború után műszaki rajzolóként dolgozott a Ganz gyárban. Munkatársai fogadásból benevezték egy énekversenyre, amit megnyert. Hamarosan sztár lett, a magyar Frank Sinatraként emlegették. Nevelt lányuknak Márta később bevallotta, hogy miután először meglátta az Emke pódiumán a jóképű szőke fiút, teljesen elbűvölte és otthon a tükör előtt gyakorolva mondogatta: Vámosi Jánosné, Vámosi Jánosné, Vámosi Jánosné. Biztos, volt benne, hogy ő lesz a férje. 1953-ban házasodtak össze, s ettől kezdve csak együtt énekeltek. A színpadon és a magánéletben is elválaszthatatlanok voltak. Az ötvenes évektől évtizedekig előkelő helyen álltak a magyarországi népszerűségi listákon, ám első nagylemezük csak pályafutásuk negyedszázados évfordulóján jelent meg és napok alatt platinalemez lett, 500 ezer példányban kelt el. Legismertebb slágereik: Homokóra, Gyöngyhalász, Úgy koppan az eső, Járom az utam, Nekünk találkoznunk kellett, Ezer évig várok rád, Én mindenkiben csalódtam, Kacsatánc, Ketten az úton, Köszönet a boldog évekért.
Mai eszünkkel nehéz elképzelni, hogy abban az időben milyen volt Budapest éjszakai élete. Hogy a Blaha Lujza téri Emke Kávéház színpadán énekelni nagyobb megtiszteltetés és rang volt, mint ma beülni egy tehetségkutató műsor zsűrijébe. Az Emkében való fellépést nem vendéglátózásnak, vagy hakninak hívták. A sztárság egyik ismertető jegye volt. Zárai Márta és Vámosi János ezt a fajta szórakoztatást végtelen alázattal, a közönség iránti mély tisztelettel művelte. A legtávolabbi vidéki kultúrba sem indultak el úgy, hogy nem vittek tartalék fellépő ruhát. A legkisebb vállalati rendezvényen sem látták Jánost gyűrött ingben, vagy Mártát szakadt harisnyában. Szerették, tisztelték, szolgálták a közönséget egy fél évszázadon át. Akkor is, amikor felvételeiket csak ritkán közvetítette a televízió, s dalaikat már egyáltalán nem játszották a rádiók. A közös fellépéseken hazai zenészek egész generációi tanulták meg tőlük, hogy a közönség mindenütt ugyanolyan magas színvonalú szórakoztatást érdemel.
A legendás párostól a gyermekáldást megtagadta a sors. Mégsem maradtak egyedül, magukhoz vettek egy fiatal lányt, harminc éven át velük volt, lányukként szerették. A páros nem gyűjtött nagy vagyont. Az öt millió(!) eladott Zárai-Vámosi lemeznek nem szerzői, „csak” előadói voltak, így a jogdíj nem nekik járt. Ketten együtt sem kaptak 70 ezer forint nyugdíjat, de sose panaszkodtak.
Vámosi János 72 évesen, 1997-ben hunyt el. Lélekben akkor távozott el Zárai Márta is, bár még négy évig élt teljes visszavonultságban, mozgásszervi betegségével küszködve. Saját kérésére a tatabányai temetőben helyezték örök nyugalomba, 2001-ben.
Budai, Orsó utcai villájukat, fogadott lányuk, Tücsök Mária örökölte, aki emlékhellyé alakította, kiállítva a páros arany-és platinalemezeit, fotóit, fellépő ruháit, bútorait. Mivel jogilag nem rokonként örökölt a Vámosi házaspár után, az illeték elvitte a gyönyörű villát. Mária a Velencei tó mellett rendezett be egy emlékhelyet, ahol a legendás művészpáros történetének relikviáit őrzi és bemutatja.
Paul és Linda McCartney: szerelmesek, kollégák, barátok, lelki társak voltak
A Beatles együttes környezetéből valaki egyszer azt mondta, a gombafejűek között Paul McCartney a legnagyobb papucs, Linda és Paul példás házasságára célozva ezzel. Igen, erről a kapcsolatról sokan hitték, hogy örökké tart.
Linda 1941-ben született. Édesapja,Lee Eastman a show-bizniszben tevékenykedő New Yorki ügyvéd, a lány számára megszokott dolog volt, hogy a családi asztalnál világsztárokkal találkozzon. Lindát nem érdekelte sem a jog, sem az üzlet. Intuitív személyiség volt, a spontán megoldások híve, álmodozó típus. Alig 18 éves, amikor imádott édesanyja repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett. Éppen ekkoriban hagyta el Linda a szülői házat, Tucsonba költözött művészetet és történelmet tanulni. Hamarosan hátat fordított az egyetemnek. Élete bizonytalan szakaszát élte, gyászolta az édesanyját, miközben próbálta megtalálni helyét a világban. Hozzáment Mel See-hez, az ifjú geológus hallagatóhoz, tőle született lánya, Heather. A házasság tévedésnek bizonyult, ezt belátva hamarosan el is váltak útjaik. Linda ezután tanult meg fotózni, s ez megváltoztatta az életét.
Visszatért New Yorkba kislányával és egy olyan cégnél vállalt recepciós állást, ahol a legjobb fotósok dolgoztak. A leveleket is ő bontotta, így olykor fényképész feladat is jutott neki. Rövidesen már a Rolling Stones kaliberű sztárokat fényképezett.
Amikor egy sajtó eseményen megismerkedett Paul McCartney-val, már a fényképezésből élt. Paullal gyorsan megtalálták a közös hangot, a zenész is korán veszítette el édesanyját, aki mellrákban hunyt el. Egyre hosszabb időt töltöttek egymásnál, Paul összebarátkozott Heatherrel, gyakran egyedül vigyázott rá, ha Lindának valami dolga akadt.
Hamarosan kiderült: Linda terhes. Paul meg is kérte Linda kezét és hat hónapos terhes volt, amikor 1969. március 12-én, a Maryleboni házasságkötő teremben összeházasodtak. Három gyermekük született, Mary, Stella és James. McCartney lett Linda első házasságából született lánya Heather, a zenész adoptálta. Azzal a nem titkolt szándékkal, hogy többet legyenek együtt Paul később a zenei munkába is bevonta Lindát, akinek emellett megvolt a saját élete. Lelkes állatvédőként kampányolt, az egészséges életmód lelkes híveként vegetáriánus szakácskönyvet írt, üzletasszony volt. A közel 30 éve tartó a boldog házasságnak 1998-ban Linda halála vetett véget, az asszony nem tudta legyőzni a mellrákot. Paul összeomlott, mindenki azt gondolta, soha többé nem nősül meg.
Ám alig négy év múlva, 2002-ben a zenész újra megházasodott. Az egykori modellel, Heather Millsszel kötött házassága azonban hamar megromlott, a kapcsolatot még közös kislányuk sem menthette meg, így 2008-ban – botrányos körülmények között – elváltak. 2011-ben McCartney harmadszor is megházasodott - méghozzá ott, ahol Lindának fogadott örök hűséget –, neje, Nancy Shevell üzletasszony.
A zenész barátai szerint mindez nem számít, olyan szerelme, kollégája, barátja, lelki társa Paulnak már sosem lesz, mint Linda volt.